
Internacionalni Nišville Jazz Festival – najposećeniji džez festival jugoistočne Evrope, od samog osnivanja 1995. godine dosledno brani evropske vrednosti multikulturalnosti i strpljivo neguje prefinjen muzički ukus pojedinaca. Potvrda toga je, između ostalog i tekst o festivalu “Nišville – evropsko lice Srbije” (“Nišville – European Face Of Serbia”) objavljen u glasilu Evropske unije, magazinu “New Europe” koji izlazi u Briselu, kao i tekst u prestižnom britanskom Gardijanu iz 2016, gde je Nišville uvršten u 10 najboljih jazz festivala u Evropi!
Koncept festivala je od početka, osim na „tradicionalnijim” formama džeza, bio zasnovan pre svega na fuziji ovog pravca sa etno tradicijama različitih delova sveta a naročito Balkana. Najpoznatiji džez magazin na svetu, američki „Downbeat” je u opširnom prikazu festivala 2008. godine ocenio Nišville kao festival koji na najbolji mogući način istovremeno promoviše džez kao pravac nastao na američkom kontinentu, muzičku tradiciju Balkana, ali i posebno spoj ta dva stila, čime je Nišville u mnogome doprineo predstavljanju balkanske muzike kao novog svetskog trenda.
Godina Festivala
Izvođača na Festivalu
Različitih Programa
Važan segment festivala predstavlja Nišville Jazz Workshop, uspostavljen 2007. godine. Prvu godinu džez radionica gitarski workshop je držao legendarni gitarista Larry Coryell, a 2008. predavanja je držao Duško Gojković, kao i jedan od najboljih bubnjara na svetu Billy Cobhan. Od 2009. gotovo svi značajniji učesnici festivala učestvovali su kao predavači u konceptu besplatnih džez radionica za skoro sve instrumente koji se koriste u ovom muzičkom žanru. Ovde treba svakako naznačiti edukativni značaj Nišville muzičkih radionica, koje po pravilu inspirišu mlade talentovane muzičare, tako da ne čudi činjenica da se svake godine u Nišu, ali i u celoj Srbiji osnivaju novi mladi jazz sastavi koji u relativno kratkom vremenskom periodu dobijaju šansu da nastupe što na samom Nišvilu, što na drugim domaćim i internacionalnim jazz festivalima.
Svake godine Nišville organizuje i besplatne koncerte učesnika festivala u različitim gradovima Srbije i regiona, uključujući Dimitrovgrad, Paraćin, Beograd, Novi Sad, Suboticu, Aleksinac, Prokuplje, Vranje, Pirot, Leskovac, Zaječar, Aranđelovac, itd). Festival je celovečernjim programima gostovao i u glavnim gradovima susednih država ( „Nišville u Sofiji“ u Nacionalnom dvorcu kulture i „Nišville u Skoplju“ u Univerzalnoj sali), itd.