LINEUP

Earth/Sky Stage 2019.


Thursday, 08. 08.

19:30 – 20:15h Jayus Jazz (SRB)

20:20 – 21:15hBig band Summit (INT)

21:20 – 22:15h Yossi Fine & Ben Aylon Trio (ISR)

22:20 – 23:15h Lydian Sound Orchestra ft. David Murray (ITA/USA)

23:20 – 00:30h Maceo Parker (USA)

00:35 – 01:30h Dat Brass (GBR)

Friday, 09. 08.

19:30 – 20:15h Marcin Pater Trio feat Jakub Mizeracki (POL)

20:20 – 21:15h Sun Dew (INT)

21:20 – 22:15h Malina Moye (USA)

22:20 – 23:15h Christian Scott (USA)

23:20 – 00:30h Jo Mersa Marley (USA/JAM)

00:35 – 01:30h Desy Live Band (BGR)

Saturday, 10. 08.

19:30 – 20:15h Dusha Connection  feat. Maja Jaku (AUT)

20:20 – 21:15h Daiva Starinskaite Alchemy of 11(LIT)

21:20 – 22:15h Ferenc Nemeth Freedom Ttrio feat. Chris Potter and Gilad Hekselman (HUN/USA/ISR)

22:20 – 23:15h Jamal Thomas Band (USA)

23:20 – 00:30h Seun Kuti and Egypt 80 (NIG)

00:35 – 01:30h Tango Jazz Quartet (ARG)

Sunday, 11. 08.

19:30 – 20:15h AJS Quartet  (AL)

20:20 – 21:15h Acoustic Version (BUL)

21:20 – 22:15h Ratko Zjača Nocturnal Four (CRO/NL/ITA/SLO/SLV)

22:20 – 23:15h Kenny Werner Quartet feat. Dave Leibman, Peter Erskine and Johannes Weidenmuller (USA)

23:20 – 00:30h Bob Geldof (GB)

00:35 – 01:30h Vlatko Stefanovski Trio (MKD)

Open Stage LINEUP 2019.


Thursday, 08. 08.

  1. Tal Babitzki trio (Izrael/Srbija)
  2. B-3 + One (Beograd/Leskovac)
  3. Mauro Sigura (Italija)
  4. Hashima (Beograd)

Friday, 09.08.

  1. Jay Delver (Slovakia)
  2. Bohemija (Niš)
  3. Trio of Gravity John Oikonomidis (Greece)
  4. FUMMQ (Germany)

Saturday, 10.08.

  1. Zašto Kafka (Pančevo)
  2. Sunday stories (Sarajevo)
  3. Sašo Popovski trio (Makedonija)
  4. Purple is the color (Austrija/Češka)

Sunday, 11. 08.

  1. 4TH Element (Indija)
  2. Majdan (Niš)
  3. RAME (Italia)
  4. Autocorrect (Beograd)

Midnight Jazz Dance LINEUP 2019.


Thursday, 08.08.

00:00 – 01:30 – Timbe – Bad Copy
01:30 – 03:30 – Alex Barck (Jazzanova, Germany)
03:30 – 05:00 – Peppe (Serbia)

Friday, 09.08.

00:00 – 01:30 – Bojan Gavrilović (Serbia)
01:30 – 03:30 – Claudio Passavanti (Sunlightsquare, UK)
03:30 – 05:00 – DJ Skill (Bulgaria)

Saturday, 10.08.

00:00 – 01:30 – Funky Junkie (The Funk Soul Brothers, Serbia)
01:30 – 03:30 – Mad Mats Karlsson (G.A.M.M. / Local Talk, Sweden)
03:30 – 05:00 – Tomo RIcov (Croatia)

Sunday, 11.08.

00:00 – 01:00 – White City Soul (SRB)
01:00 – 03:00 – Eddy Ramich (GER)
03:00 – 04:00 – DJ Loptica (SRB)
04:00 – 05:00 – Jazzysad (SRB)

River Stage LINEUP 2019.


Tuseday, 06.08.

  1. Tamara Kezz (Beograd)
  2. Ženski taburaški sastav La banda (Novi Sad)
  3. Jazzotheria (Niš)
  4. Veseli Romi (Niš)

Wednesday, 07.08.

  1. Spona (Beograd)
  2. Marco Fusi (ITA)
  3. Milan Nikolić i Banda (Beograd)
  4. Orkestar Gorana Cekića (Niš)

Air Stage LINEUP 2019


Thursday, 08.08.

  1. Moonshine Jar (Vranje)
  2. Two stroke engine (Knjaževac)
  3. Moon (Šabac)
  4. Cotton Pickers (Mladenovac)

Friday, 09. 08.

  1. AXIS (Kladovo)
  2. Soulshine Blues Band (Novi Sad)
  3. Lole & Radio blues Band (Beograd)
  4. Love Hunters (Novi Sad)

Saturday, 10. 08.

  1. Keni Nije Mrtav (Beograd)
  2. Soul Steamers (Pančevo)
  3. Gospodin Pinokio (Niš)
  4. Wild Side (Niš)

Sunday, 11. 08.

  1. Rusty strings (Pirot)
  2. Loup-Garou (Beograd)
  3. Baobab (Arilje)
  4. Pilot blues band (Valjevo)

Welcome Stage LINEUP 2019.


Thursday, 08. 08.

  1. Funk you Up (Niš)
  2. Bullet (Vrnjačka Banja)

Friday, 09. 08.

  1. Trio Elegancija feat. Ana Petrović (Paraćin)
  2. Jazzair (Niš)

Saturday, 10. 08.

  1. Blurs (Niš)
  2. Monsegur (FRA)

Sunday, 11. 08.

  1. Gipsy Jazz Trio (Niš/Beograd)

Museum Stage LINEUP 2019


Thursday, 01. 08.

  1. Andjelija i Nikola (Niš)
  2. Trademarks (Niš)
  3. Ratko Divjak Quartet (CRO/SLV/SRB)

Friday 02. 08.

  1. Irish Clovers (Niš)
  2. Sirius A-Dis Arkestra (Niš)

Saturday, 03. 08.

  1. Mitar Zorić (Niš)
  2. Epicoustic (Niš)

Sunday, 04.08.

  1. Hor Pevnica (Aleksinac)
  2. Hazel (Niš)

Monday, 05. 08.

  1. Plima (Niš)
  2. Jazzair (Niš)

Tuesday, 06. 08.

  1. Mokri Jazz (Niš)
  2. Gipsy Jazz Trio (Niš/Beograd)

Wednesday, 07. 08.

  1. Bullet (Vrnjačka Banja)
  2. B3 + One (Beograd/Leskovac)
  3. Kolege (Niš)

Thursday, 08. 08.

  1. Multicultus (Banja Luka)
  2. Hot Spot (Niš)
  3. Trio Elegancija feat. Ana Petrović (Paraćin)
  4. Monsegur youth jazz band (FRA)

Friday, 09. 08.

  1. Aleksinački mešoviti hor Šumatovac (Aleksinac)
  2. SaNiTi (Istočno Sarajevo)
  3. Nikkka Quintet (Beograd)
  4. Radiofoniks (Kruševac)

Saturday, 10. 08.

  1. JAIN Project (ALB)
  2. JAIN Project (SRB)
  3. JAIN Project (ITA)
  4. JAIN Project (Joint performance)

Sunday, 11.08.

  1. Slide Ride (Niš)
  2. Elioh plus Oblaklak (BRA/SRB)
  3. Cure Shure (Beograd)
  4. Ki (MAC)

Hip Hop Stage LINEUP 2019


Thursday, 08. 08.

1.      Mladi Jovcha & Starac Ćofi ft. Shadow MC

2.      Ajs Nigrutin & Thimbe

3.      Erik Bobo from Cypress Hill

Friday, 09. 08.

1.      Mali Mire

2.      The Innkeepers Inc.

3.      TBF

Saturday, 10. 08.

1.      Spekt

2.      Infamous, Trademarks & DJ Sunrise

3.      Diavo

4.      Stereo Banana

Sunday, 11. 08.

1.      Delkor

2.      I bee

3.      Marčelo & Napet Quintet